Uddeling 2025
Rekordstort Kløften-overskud blev delt ud: Giver lys i mørket
Torsdag aften var en lang række frivillige foreninger og organisationer samlet i Haderslev, hvor Kløften Festival delte mere end 1,5 millioner kroner ud til gode formål.
“Det er noget helt særligt med Kløften Festival.”
Sådan indledte borgmester i Haderslev Kommune, Mads Skau, sin tale, da han sammen med et hav af frivillige ildsjæle og lokale foreninger torsdag aften var troppet op på Hirsevej i Haderslev.
Her var der uddeling af midlerne fra årets Kløften-overskud, der igen i år kommer lokalsamfundet til gode. For uden dem – ingen Kløften Festival.
I år var der søgt midler til en masse gode formål. Det spændte bredt lige fra julehjælp til rollespils- og knallertklubber, mens der også var penge til idrætsforeninger, kulturtilbud og humanitære indsatser.
“De her penge bliver ikke bare til tal på en konto. De bliver til liv og aktiviteter, der virkelig kommer mennesker til gavn,” understregede Mads Skau, der velfortjent kaldte de frivillige for “Kløftens rygrad”.
Tilliden forpligter
Efter borgmesteren gik ordet tilbage til næstformand for Kløften Festival Christoffer Fuglbjerg.
Han kunne melde om et rigtig flot 2025 for festivalen, hvor torsdagens regnvejr ikke spændte ben for de seje gæster, der havde forberedt sig godt. Der blev solgt flot, selvom det silede ned fra oven, og der var store roser til publikum.
Næstformanden hæftede sig også ved, at der ved billetsalgets start hurtigt blev udsolgt – også inden at det første navn var blevet meldt ud. Det vidner om et loyalt Kløften-publikum, der ikke kun køber billetter til musikken. De køber billet til fællesskabet og det lokale liv og sammenhold.
“Det er vi meget stolte over, og det er noget, der forpligter,” lød det fra Christoffer Fuglbjerg.
Lys i mørket
Aftenens store højdepunkt var uddelingen af donationer, og smilene var brede hele vejen rundt, da de store beløb blev ved med at rulle ud i lokalet.
“Gad vide hvor meget, de kommer op på,” kunne man høre fra flere borde, og vi kom højt op. Rigtig højt op endda.
33 donationer endte ud i 1.546.448 kroner, og det skabte aftenens næststørste bifald. Det største kom nemlig kort efter, da Kaj Bjerre Westphal fra foreningen Cykelnerven bad om ordet.
“Cykelnerven vil gerne sige tusind tak for den her donation. Det er jer, der gør forandring mulig. Jeres støtte er lys i mørket,” fortalte Kaj Bjerre Westphal, der fortsatte:
“Kløften Festival og Cykelnerven i fællesskab giver ikke kun oplevelser. Det giver også menneskelighed og vigtige ressourcer, og af hjertet tak!”
Cykelnerven cykler penge ind til Scleroseforeningen – penge der særligt går til forskning, da der er så meget, vi endnu ikke ved om sclerose.
Giver dobbelt glæde
En af aftenens øvrige modtagere var Skovfolket – De Blå i Haderslev. De havde søgt midler som tilskud til deltagergebyr til Spejdernes Lejr 26, så alle ville kunne deltage uanset økonomi på hjemmefronten.
Skovfolket kunne glæde sig over 44.000 kroner, der er med til at sikre børnene en fantastisk oplevelse sammen med 40.000 andre spejdere i et unikt fællesskab.
Og uddelingen af overskud er rørende, mener formand Esge Homilius:
“Man kan jo kun blive glad af det. Det er en festival, der i forvejen gør mange glade, og det her giver jo dobbelt glæde. Noget af det, jeg hæfter mig ved er, at der blev givet mange penge til julehjælp. Det er jo fantastisk, selvom det er ærgerligt, at behovet er så stort. Men så er det skønt at se, at Kløften kan gøre noget,” udtaler Esge Homilius.
Carina Davidsen er bestyrelsesformand for Løjt IF’s støtteforening.
Idrætsforeningen fik 60.000 kroner til anlæg af en padel-bane nummer to. Nummer et blev også mulig gennem Kløften, og opbakningen har været så stor, at man nu gerne vil udvide yderligere:
Også Carina glæder sig over aftenens flotte beløb
“Det er helt fantastisk, at der er så stor opbakning. Man kommer til festivaler for at se venner og hygge sig, og her ved man, at overskuddet går til at hjælpe foreninger i hele Sønderjylland. Det kan jeg rigtig godt lide tanken om,” fortæller hun.
Det samlede overskud fra Kløften Festival 2025 blev 1.546.448,- kr.
Hvorfor uddeler Kløften penge?
Kløften Festival er en momsfritaget forening. Det betyder, at i stedet for at indbetale moms, skal vi uddele beløbet, plus et evt. overskud af årets festival, til at støtte andre frivillige foreninger og velgørende formål.
Nedenfor kan du se en samlet oversigt over de foreninger, der i år har fået del i overskuddet.
Nogle af foreningerne går igen hvert år. Det skyldes at foreningen bemander en af salgsboderne på festivalpladsen. Som tak for deres arbejde, får de del i det beløb, der uddeles jvf. formålsparagraffen for Kløften Festival.
Du kan se her, hvordan din forening kan ansøge om del i overskuddet.
Kontakt
Hvem skal du tale med?
Bestyrelsen
Anette Kastbjerg, Formand
Mail: Anette@kloften.dk
Tlf: 6163 5515
Lars Rosenlund, Næstformand
Mail: lr@kloften.dk
Tlf: 3031 1096
Bjarne Davidsen
Mail: bjarne@kloften.dk
Tlf: 2550 2010
Anette Erichsen
Mail: AE@kloften.dk
Tlf. 4034 5159
Jeanette Ravn
Mail: jeanette@kloften.dk
Tlf: 2010 1864
Lasse Bromman
Mail: Lasse@kloften.dk
Tlf: 2476 4830
Morten Rasmussen
Mail: Morten@Kloften.dk
Tlf: 3119 6018
Christoffer Fuglbjerg
Mail: CF@kloften.dk
Tlf: 6043 6501
Nete Kaasen
Mail: NK@kloften.dk
Tlf: 2159 9987
Musik
Mails sendes til musik@kloften.dk
Lasse Bromman, Driftleder
Mail: Lasse@kloften.dk
Tlf: 2476 4830
Rasmus Madsen, Gruppeansvarlig
Mail: Rasmus@Kloften.dk
Tlf: 2637 8363
Scener
Store Scene
Bjørn Jensen
Driftleder, Store Scene
Mail: bjoern@kloften.dk
Tlf: 4273 0076
Martin B. Rasmussen
Gruppeansvarlig, Store Scene
Martin@kloften.dk
Tlf: 6155 3627
Bakke Scenen
Lars Rosenlund
Driftleder, Bakke Scene
Mail: lr@Kloften.dk
Tlf: 3031 1096
Mogens Schrader
Gruppeansvarlig, Bakke Scene
Mogens@kloften.dk
Tlf: 2873 1891
Carsten Pedersen
Gruppeansvarlig, Bakke Scene
Mail: C.pedersen@kloften.dk
Tlf: 2153 1801
Down Under
Mark Ougaard
Gruppeansvarlig, Down under
Mail: Mark@kloften.dk
Tlf: 5377 1599
Klubben
Thomas Roost Radoor
Gruppeansvarlig, Beach Scene
Mail: TRR@kloften.dk
Tlf: 2682 2668
Pub Scenen
René Dixen
Gruppeansvarlig, Pub SCenen
Mail: Dixen@kloften.dk
Tlf: 4046 7468
Sikkerhed
Bjarne Davidsen
Driftleder
Mail: bjarne@kloften.dk
Tlf: 2550 2010
Morten Rasmussen
Driftleder
Mail: Morten@Kloften.dk
Tlf: 3119 6018
Pladsen
Kim Jensen
Driftleder, Plads
Mail: kim@kloften.dk
Tlf: 2067 9386
Lasse Bromman
Driftleder, Plads
Mail: Lasse@kloften.dk
Tlf: 2476 4830
Rasmus Madsen
Driftleder, El
Mail: Rasmus@Kloften.dk
Tlf: 2637 8363
Peter Stæhr
Driftleder, VVS
Mail: Psr@kloften.dk
Tlf: 9380 6910
PR
Nete Kaasen
Driftleder, PR & Kommunikation
Mail: nk@kloften.dk
Tlf: 2159 9987
Thomas Bjerregaard Bonde
Gruppeansvarlig, design og web
Mail: t.bonde@kloften.dk
Tlf: 2637 8363
Henriette Nissen
Gruppeansvarlig, Foto og web
Mail: hn@kloften.dk
Tlf: 2429 0677
Tobias Thomsen
Gruppeansvarlig, SoMe
Mail: t.thomsen@kloften.dk
Salg
Jeanette Ravn
Driftleder
Mail: jeanette@kloften.dk
Tlf: 2010 1864
Christoffer Fuglbjerg
Driftleder
Mail: CF@kloften.dk
Tlf: 6043 6501
Event
Gitte Møller Sørensen
Driftleder
Mail: Gitte@kloften.dk
Tlf: 6177 0592
Rie Sørensen
Driftleder
Mail: rie@kloften.dk
Tlf: 2789 3429
Økonomi
Anette Erichsen
Driftleder
Mail: ae@kloften.dk
Tlf: 4034 5159
Dorthe Struck
Driftleder
Mail: dorthe@kloften.dk
Tlf: 3121 6727
Kontrakter
Anette Kastbjerg
Driftleder
Mail: anette@kloften.dk
Tlf: 6163 5515
Anette Erichsen
Gruppeansvarlig
Mail: ae@kloften.dk
Tlf: 4034 5159
Kløften Festival
Hirsevej 2
6100 Haderslev