Undgå billethajerne

omregistrering af billetter

Igen i år har vi indgået en aftale med Billetten.dk om muligheden for omregistrering af billetter.

På den måde undgår du, at den digitale billet, som du købte af en på Facebook, også er solgt til 10 andre.

Sådan gør du:

Billettens nuværende ejer – Sælger – kontakter Billetten.dk via mail til service@billetten.dk og oplyser ordrenummer samt navn og kontaktoplysninger på den person, billetten må overdrages til – Køber.

Sælger beder herefter Køber kontakte Billetten på tlf 70 2020 96 Køber oplyser Sælgers ordrenummer og giver sine egne kontaktoplysninger.

Herefter annullerer Billetten.dk det oprindelige køb (sletter ordrenummer) og booker billetten i Købers navn.

Køber betaler Billetten et gebyr på 50 kr. for ændring af billetten. 

Selve betaling af billetten sker mellem Køber og Sælger og er således Billetten.dk uvedkommende.

Ovenstående aftale er alene gældende for Kløften Festival 2024 , og er kun gældende for udsolgte billettyper. Hjælperbilletter kan heller ikke omregistreres. 

Vigtigt: 

Kløften Festival er på ingen måde involveret i processen, og kan på ingen måde gøres juridisk forpligtet i forhold til processen. Såfremt der måtte opstå tviste før/under/efter festivalen er det Kløften Festival uvedkommende og Kløften Festival vil her henvise til Billetten for behandling af klagen.

Er du blevet snydt?

Ér skaden sket, og du er blevet snydt af en billethaj, er der tre ting, du kan gøre:

1. Meld personen til politiet.
Med et bankudtog der viser overførslen af penge, kan du anmelde personen for økonomisk svindel på nettet. Du skal ikke holde dig tilbage fra at anmelde. Du er nok ikke den eneste, der er blevet snydt.
Anmeldelse sker her.

2. Giv Mobilepay besked
Hvis du har overført pengene via Mobilepay, kan du også give besked til Mobilepay om at det pågældende nummer er blevet brugt til snyd, og du vil i nogle tilfælde kunne få dine penge tilbage.
Læs mere her.

3. Giv Kløften besked.
Hvis du fortæller os, at du er blevet snydt og sender os et print af Jeres korrespondance, og fortæl os, hvordan du er kommet i kontakt med personen. Så sørger vi for at blokere personen på Kløftens Facebook og Instagram. 
Kontakt os via Messenger eller på mail NK@kloften.dk

Kontakt

Hvem skal du tale med?
Bestyrelsen

Anette Kastbjerg, Formand
Mail: Anette@kloften.dk
Tlf: 6163 5515

Lars Rosenlund, Næstformand
Mail: lr@kloften.dk
Tlf: 3031 1096

Bjarne Davidsen
Mail: bjarne@kloften.dk
Tlf: 2550 2010

Anette Erichsen
Mail: AE@kloften.dk
Tlf. 4034 5159

Jeanette Ravn
Mail: jeanette@kloften.dk
Tlf: 2010 1864

Lasse Bromman
Mail: Lasse@kloften.dk
Tlf: 2476 4830

Morten Rasmussen
Mail: Morten@Kloften.dk
Tlf: 3119 6018

Christoffer Fuglbjerg
Mail: CF@kloften.dk
Tlf: 6043 6501

Nete Kaasen
Mail: NK@kloften.dk
Tlf: 2159 9987

Musik

Mails sendes til musik@kloften.dk

Lasse Bromman, Driftleder
Mail: Lasse@kloften.dk
Tlf: 2476 4830

Rasmus Madsen, Gruppeansvarlig
Mail: Rasmus@Kloften.dk
Tlf: 2637 8363

Scener

Bjørn Jensen
Driftleder, Store Scene
Mail: bjoern@kloften.dk
Tlf: 4273 0076

Lars Rosenlund
Driftleder, Bakke Scene
Mail: lr@Kloften.dk
Tlf: 3031 1096

Mark Ougaard
Gruppeansvarlig, Beach Scene
Mail: Mark@kloften.dk
Tlf: 5377 1599

Mogens Schrader
Gruppeansvarlig, Bakke Scene
Mogens@kloften.dk
Tlf: 2873 1891

Martin B. Rasmussen
Gruppeansvarlig, Store Scene
Martin@kloften.dk
Tlf: 6155 3627

Sikkerhed

Bjarne Davidsen
Driftleder
Mail: bjarne@kloften.dk
Tlf: 2550 2010

Morten Rasmussen
Driftleder
Mail: Morten@Kloften.dk
Tlf: 3119 6018

Frivillige

Rikke S
Driftleder
Mail: rikke@kloften.dk
Tlf: 6178 2636

Anita Weber
Gruppeansvarlig
Mail: anitaw@kloften.dk
Tlf: 6021 4157

Uffe Skovrup
Gruppeansvarlig
Mail: uffe@kloften.dk
Tlf: 4111 0185

Pladsen

Kim Jensen
Driftleder, Plads
Mail: kim@kloften.dk
Tlf: 2067 9386

Rasmus Madsen
Driftleder, El
Mail: Rasmus@Kloften.dk
Tlf: 2637 8363

Peter Stæhr
Driftleder, VVS
Mail: Psr@kloften.dk
Tlf: 9380 6910

PR

Nete Kaasen
Driftleder, PR & Kommunikation
Mail: nk@kloften.dk
Tlf: 2159 9987

Maria Jeppesen
Driftleder, Design
Mail: mj@Kloften.dk
Tlf: 2637 8363

 

Salg

Jeanette Ravn
Driftleder
Mail: jeanette@kloften.dk
Tlf: 2010 1864

Christoffer Fuglbjerg
Driftleder
Mail: CF@kloften.dk
Tlf: 6043 6501

 

Event

Rie Sørensen
Driftleder
Mail: rie@kloften.dk
Tlf: 2789 3429

Gitte Møller Sørensen
Gruppeansvarlig
Mail: Gitte@kloften.dk
Tlf: 6177 0592

 

Økonomi

Anette Erichsen
Driftleder
Mail: ae@kloften.dk
Tlf: 4034 5159

Dorthe Struck
Driftleder
Mail: dorthe@kloften.dk
Tlf: 3121 6727

Anette Kastbjerg
Gruppeansvarlig
Mail: anette@kloften.dk
Tlf: 6163 5515

 

Kontrakter

Anette Kastbjerg
Driftleder
Mail: anette@kloften.dk
Tlf: 6163 5515

Anette Erichsen
Gruppeansvarlig
Mail: ae@kloften.dk
Tlf: 4034 5159

Bjarne Davidsen
Gruppeansvarlig
Mail: bjarne@kloften.dk
Tlf: 2550 2010

Kløften Festival
Hirsevej 2
6100 Haderslev

Kløften Festival