Hvorfor var der ikke

Fyrværkeri?

Mange har kontaktet os og spurgt, hvorfor der ikke var fyrværkeri som afslutning på festivalen i år. Det vil vi gerne fortælle.

Kløften Festival er gennem en lang årrække blevet afsluttet standsmæssigt med et stort, professionelt fyrværkeri. De senere år er vi blevet mødt med skrappere krav fra myndighedernes side, i forhold til tilladelsen til afviklingen af fyrværkeriet. Årsagen er vores beliggenhed.

I 2023 blev vi overhalet indenom af et afbrændingsforbud, der gjorde at vi stoppede kampen for at få tilladelse, og vi blev heldigvis mødt med stor forståelse. Tak for det!

Nu må vi desværre erkende, at vi ikke kan fortsætte med det fyrværkeri som vi har haft hidtil. Hvis vi vil fortsætte med fyrværkeri har vi to muligheder:

  1. At flytte fyrværkeriet ud på et åbent areal, væk fra bebyggelse.
    Det ønsker vi ikke, da det vil betyde, at det ikke kan ses fra Kløften.
  2. At skrue ned for størrelsen og op for mængden.
    Det ønsker vi heller ikke. ”Mere” er ikke den rigtige løsning.

Hvordan afslutter vi Kløften som fortjent fremover?

Vi arbejder på at finde en løsning, der er vores gæster og frivillige værdig. Vi har endnu ikke fundet den perfekte løsning. Vi har undersøgt muligheden for både droner og laserlys.

Udfordringen er, at der ikke må flyves med droner over menneskemængder, og et lysshow, som vi har set det på kasernen, kræver et setup vi ikke har, og som vil betyde, at afslutningen vil ske på bekostning af den økonomiske vitaminindsprøjtning, som Kløften Festival ønsker at give til det lokale foreningsliv.

Og hvor meget vi end holder af det smukke fyrværkeri, så er det vigtigere for os, at Kløften Festival bidrager til at styrke lokalsamfundet.

Og helt ærligt: Intet fyrværkeri vil nogensinde blive så smukt, som at se Jer give hinanden et kram, som I gjorde foran Store Scene natten til søndag.

Nu har vi næsten et helt år til at finde en afslutning, der er Jer værdig, og vi arbejder videre.

Kontakt

Hvem skal du tale med?
Bestyrelsen

Anette Kastbjerg, Formand
Mail: Anette@kloften.dk
Tlf: 6163 5515

Lars Rosenlund, Næstformand
Mail: lr@kloften.dk
Tlf: 3031 1096

Bjarne Davidsen
Mail: bjarne@kloften.dk
Tlf: 2550 2010

Anette Erichsen
Mail: AE@kloften.dk
Tlf. 4034 5159

Jeanette Ravn
Mail: jeanette@kloften.dk
Tlf: 2010 1864

Lasse Bromman
Mail: Lasse@kloften.dk
Tlf: 2476 4830

Morten Rasmussen
Mail: Morten@Kloften.dk
Tlf: 3119 6018

Christoffer Fuglbjerg
Mail: CF@kloften.dk
Tlf: 6043 6501

Nete Kaasen
Mail: NK@kloften.dk
Tlf: 2159 9987

Musik

Mails sendes til musik@kloften.dk

Lasse Bromman, Driftleder
Mail: Lasse@kloften.dk
Tlf: 2476 4830

Rasmus Madsen, Gruppeansvarlig
Mail: Rasmus@Kloften.dk
Tlf: 2637 8363

Scener

Bjørn Jensen
Driftleder, Store Scene
Mail: bjoern@kloften.dk
Tlf: 4273 0076

Lars Rosenlund
Driftleder, Bakke Scene
Mail: lr@Kloften.dk
Tlf: 3031 1096

Mark Ougaard
Gruppeansvarlig, Beach Scene
Mail: Mark@kloften.dk
Tlf: 5377 1599

Thomas Roost Radoor
Gruppeansvarlig, Down Under og Beach Scene
Mail: trr@kloften.dk
Tlf: 26822668

Mogens Schrader
Gruppeansvarlig, Bakke Scene
Mogens@kloften.dk
Tlf: 2873 1891

Martin B. Rasmussen
Gruppeansvarlig, Store Scene
Martin@kloften.dk
Tlf: 6155 3627

Sikkerhed

Bjarne Davidsen
Driftleder
Mail: bjarne@kloften.dk
Tlf: 2550 2010

Morten Rasmussen
Driftleder
Mail: Morten@Kloften.dk
Tlf: 3119 6018

Frivillige

Anita Weber
Driftleder
Mail: anitaw@kloften.dk
Tlf: 6021 4157

Uffe Skovrup
Gruppeansvarlig
Mail: uffe@kloften.dk
Tlf: 4111 0185

Mikkel Weber
Gruppeansvarlig
Mail: m.weber@kloften.dk
Tlf: 3056 0174

Pladsen

Kim Jensen
Driftleder, Plads
Mail: kim@kloften.dk
Tlf: 2067 9386

Rasmus Madsen
Driftleder, El
Mail: Rasmus@Kloften.dk
Tlf: 2637 8363

Peter Stæhr
Driftleder, VVS
Mail: Psr@kloften.dk
Tlf: 9380 6910

PR

Nete Kaasen
Driftleder, PR & Kommunikation
Mail: nk@kloften.dk
Tlf: 2159 9987

Maria Jeppesen
Driftleder, Design
Mail: mj@Kloften.dk
Tlf: 2637 8363

 

Salg

Jeanette Ravn
Driftleder
Mail: jeanette@kloften.dk
Tlf: 2010 1864

Christoffer Fuglbjerg
Driftleder
Mail: CF@kloften.dk
Tlf: 6043 6501

 

Event

Rie Sørensen
Driftleder
Mail: rie@kloften.dk
Tlf: 2789 3429

Gitte Møller Sørensen
Gruppeansvarlig
Mail: Gitte@kloften.dk
Tlf: 6177 0592

 

Økonomi

Anette Erichsen
Driftleder
Mail: ae@kloften.dk
Tlf: 4034 5159

Dorthe Struck
Driftleder
Mail: dorthe@kloften.dk
Tlf: 3121 6727

Anette Kastbjerg
Gruppeansvarlig
Mail: anette@kloften.dk
Tlf: 6163 5515

 

Kontrakter

Anette Kastbjerg
Driftleder
Mail: anette@kloften.dk
Tlf: 6163 5515

Anette Erichsen
Gruppeansvarlig
Mail: ae@kloften.dk
Tlf: 4034 5159

Bjarne Davidsen
Gruppeansvarlig
Mail: bjarne@kloften.dk
Tlf: 2550 2010

Kløften Festival
Hirsevej 2
6100 Haderslev

Kløften Festival