Pressemeddelelse 18. juni 2024

Opdatering af Kløften Parken

Når portene om kort tid går op til  den 42. Kløften Festival, vil der være sket en række ændringer af festivalpladsen. Målet er ikke at ændringerne skal kunne ses. Målet er, at de skal mærkes i form af mere plads og bedre trafikalt flow gennem anlægget.

Hvad er forandret?

Hovedindgangen ved Ingo-tanken på Christiansfeldvej bliver i år opbygget anderledes.
Køerne ved indcheckning vil være opdelt efter armbåndstype, for at få en hurtigere ekspedition. Vær derfor særligt opmærksom på skiltningen, når du stiller dig i køen.

Madstederne er i år mere fordelt på pladsen, for i højere grad at sprede trafikken af sultne gæster ud over hele pladsen. I Kløften-Haven vil der stadig være et godt udvalg af foodtrucks.

Store Scene

Omkring Store Scene er der justeret på opstillingen for at skabe mere plads til publikum. Bl.a. er barerne bygget anderledes op. Den mest iøjnefaldende ændring er dog, at lydteltet er rykket bagud, væk fra plænen og tilbage hvor det tidligere har stået.

Derudover vil der i år være livestreaming af koncerterne på Store Scene på to stk 10 m2 store skærme, som hænger på hver side af scenen. Målet er at skabe en bedre koncertoplevelse, uanset hvor på pladsen man står. Mellem koncerterne bringes information, stemningsbilleder fra pladsen samt eksponering af VIP- og Storsponsorer.

Stien gennem anlægget

Stien gennem anlægget er i år blevet bredere, ved at beskære beplantningen og fjerne den muld, der med årene har spist en del af stien. Samtidig vil stien på udvalgte tider og steder være opdelt i ensrettede sektioner, for at undgå at der opstår trafikprop

Digital opjustering

Det er ikke kun parkanlægget der er opdateret. En del af det digitale setup bag festivalen har også fået et markant løft. Der er bl.a. investeret i en væsentlig opdatering af det digitale system, der måler trafikflowet i anlægget i realtime. På den måde kan Crowd Safety gruppen løbende sikre at pladsen fungerer optimalt.

Opfordring til at downloade app’en

Der skal fra Kløften Festivals side lyde en opfordring til at downloade den nye Kløften App, der hvor du henter dine apps. Udover at app’en rummer vigtig information om festivalen og findes her også et kort over festivalpladsen, hvor du kan finde den mad og drikke, og få overblik over placeringen af fx. Toiletter, nødudgange og samaritter.

Sker der noget under festivalen, som gæsterne skal informeres om, eksempelvis hvis der sker ændringer i programmet, så vil der komme besked ud direkte til gæsterne via en push-besked.

Lige nu står 1600 frivillige og tripper for at komme i gang, og sammen med hele organisationen bag Kløften Festival glæder de sig til at skabe 3 nye fantastiske dage sammen i musikkens, sommerens og fællesskabets navn.  

Kontakt

Hvem skal du tale med?
Bestyrelsen

Anette Kastbjerg, Formand
Mail: Anette@kloften.dk
Tlf: 6163 5515

Lars Rosenlund, Næstformand
Mail: lr@kloften.dk
Tlf: 3031 1096

Bjarne Davidsen
Mail: bjarne@kloften.dk
Tlf: 2550 2010

Anette Erichsen
Mail: AE@kloften.dk
Tlf. 4034 5159

Jeanette Ravn
Mail: jeanette@kloften.dk
Tlf: 2010 1864

Lasse Bromman
Mail: Lasse@kloften.dk
Tlf: 2476 4830

Morten Rasmussen
Mail: Morten@Kloften.dk
Tlf: 3119 6018

Christoffer Fuglbjerg
Mail: CF@kloften.dk
Tlf: 6043 6501

Nete Kaasen
Mail: NK@kloften.dk
Tlf: 2159 9987

Musik

Mails sendes til musik@kloften.dk

Lasse Bromman, Driftleder
Mail: Lasse@kloften.dk
Tlf: 2476 4830

Rasmus Madsen, Gruppeansvarlig
Mail: Rasmus@Kloften.dk
Tlf: 2637 8363

Scener

Bjørn Jensen
Driftleder, Store Scene
Mail: bjoern@kloften.dk
Tlf: 4273 0076

Lars Rosenlund
Driftleder, Bakke Scene
Mail: lr@Kloften.dk
Tlf: 3031 1096

Mark Ougaard
Gruppeansvarlig, Beach Scene
Mail: Mark@kloften.dk
Tlf: 5377 1599

Thomas Roost Radoor
Gruppeansvarlig, Down Under og Beach Scene
Mail: trr@kloften.dk
Tlf: 26822668

Mogens Schrader
Gruppeansvarlig, Bakke Scene
Mogens@kloften.dk
Tlf: 2873 1891

Martin B. Rasmussen
Gruppeansvarlig, Store Scene
Martin@kloften.dk
Tlf: 6155 3627

Sikkerhed

Bjarne Davidsen
Driftleder
Mail: bjarne@kloften.dk
Tlf: 2550 2010

Morten Rasmussen
Driftleder
Mail: Morten@Kloften.dk
Tlf: 3119 6018

Frivillige

Anita Weber
Driftleder
Mail: anitaw@kloften.dk
Tlf: 6021 4157

Uffe Skovrup
Gruppeansvarlig
Mail: uffe@kloften.dk
Tlf: 4111 0185

Mikkel Weber
Gruppeansvarlig
Mail: m.weber@kloften.dk
Tlf: 3056 0174

Pladsen

Kim Jensen
Driftleder, Plads
Mail: kim@kloften.dk
Tlf: 2067 9386

Rasmus Madsen
Driftleder, El
Mail: Rasmus@Kloften.dk
Tlf: 2637 8363

Peter Stæhr
Driftleder, VVS
Mail: Psr@kloften.dk
Tlf: 9380 6910

PR

Nete Kaasen
Driftleder, PR & Kommunikation
Mail: nk@kloften.dk
Tlf: 2159 9987

Maria Jeppesen
Driftleder, Design
Mail: mj@Kloften.dk
Tlf: 2637 8363

 

Salg

Jeanette Ravn
Driftleder
Mail: jeanette@kloften.dk
Tlf: 2010 1864

Christoffer Fuglbjerg
Driftleder
Mail: CF@kloften.dk
Tlf: 6043 6501

 

Event

Rie Sørensen
Driftleder
Mail: rie@kloften.dk
Tlf: 2789 3429

Gitte Møller Sørensen
Gruppeansvarlig
Mail: Gitte@kloften.dk
Tlf: 6177 0592

 

Økonomi

Anette Erichsen
Driftleder
Mail: ae@kloften.dk
Tlf: 4034 5159

Dorthe Struck
Driftleder
Mail: dorthe@kloften.dk
Tlf: 3121 6727

Anette Kastbjerg
Gruppeansvarlig
Mail: anette@kloften.dk
Tlf: 6163 5515

 

Kontrakter

Anette Kastbjerg
Driftleder
Mail: anette@kloften.dk
Tlf: 6163 5515

Anette Erichsen
Gruppeansvarlig
Mail: ae@kloften.dk
Tlf: 4034 5159

Bjarne Davidsen
Gruppeansvarlig
Mail: bjarne@kloften.dk
Tlf: 2550 2010

Kløften Festival
Hirsevej 2
6100 Haderslev

Kløften Festival